Haberler

Filtre kahve nedir ve nasıl yapılır?

Filtre kahve nedir ve nasıl yapılır?

Filtre kahve, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin sıcak suyla buluşturulup demlenmesi sonucu elde edilen kahve çeşididir. Demlenen kahve, kağıt ya da metal filtreden süzülerek posasından ayrıştırılır ve servise hazır hale gelir. Diğer kahve çeşitlerinde göre berrak ve akışkan bir kıvamı vardır. Çok sayıda filtre kahve demleme ekipmanı ve metodu bulunmaktadır. 1908 yılında Almanya’da bilim kadını Melitta Bentz tarafından ev şartlarında icat edilmiştir.

FİLTRE KAHVE NASIL YAPILIR?

Filtre kahvenin icadından günümüze uzanan süreçte, toplumların damak tercihleri doğrultusunda pek çok farklı filtre kahve demleme ekipmanı geliştirilmiştir. Ekipmanların tasarımında eldeki malzeme ve imkanlar da göz ününe alınmıştır. Bu denli geniş bir demleme ekipmanı seçeneğinin bulunması, kişinin kendisine en uygun tercihi yapmasına olanak sağlar.

Filtre kahve yapımının temel prensibinden filtre kahveyi tanıtırken bahsetmiştik. Sıcak su ve kahve tanelerinin etkileşime girmesi sonucu kahve içeriğinin suya karışması gerekir. Bu demlenmeyi kahve ve suyu aynı haznede bekleterek de sağlayabilirsiniz, yüksek basınçlı suyu kahve tanelerinden geçirerek de!

Aşağıdaki demleme şekillerini inceleyip favori yönteminizi seçebilirsiniz.

EVDE FİLTRE KAHVE NASIL YAPILIR?

Kahve demlemeye yeni başlayan kişilerin evde filtre kahve yaparken en büyük önceliği pratik ve kolay bir yöntem kullanılmasıdır. Demleme ekipmanları arasında en kolay kullanıma sahip olanı French presstir ve bu örnekle evde filtre kahve yapımını açıklayalım;

  1. Suyunuzu kaynatın ve French pressinizi sıcak suyla çalkalayın.
  2. Bir kişi için 15 gram kahveyi (2 tepeleme tatlı kaşığı) French presse koyun.
  3. Tüm kahveyi ıslatacak kadar su ekleyip 30 saniye bekleyin.
  4. 250 ml su ekleyin ve 5 dakika boyunca demlenmeye bırakın.
  5. Demlenen kahveyi fincana aktarın, afiyet olsun!

MAKİNESİZ FİLTRE KAHVE NASIL YAPILIR?

Makinesiz filtre kahve yapmak için ihtiyacınız olan tek şey öğütülmüş filtre kahvedir. Küçük bir sürahi veya fincan içerisine kahveyi ve kaynar suyu ekleyip, ağzını soğumaması için kapatarak 5 dakika boyunca bekleyin. Ardından demlenen kahveyi herhangi bir süzgeç yardımıyla posasından ayırarak bir fincana aktarabilir ve filtre kahvenizi tüketebilirsiniz. Bu yöntem, filtre kahve demleme ekipmanlarıyla hazırlanan kahveye göre sizi daha az memnun edecektir. Ancak herhangi bir ekipmana sahip değilseniz bu yöntem tam size göre!

Önceki
Cold Brew Tarifi

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.